Wakacje w górach – dobór obuwia

Spacer po górskich szlakach musi być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami – szczególnie, jeśli wybieramy się na wakacje razem z naszymi pociechami. Bardzo ważny jest przede wszystkim wybór właściwego obuwia, które powinno być nie tylko wygodne dla dziecka, ale także musi zapewniać mu bezpieczeństwo podczas pokonywania kolejnych kilometrów na skalistych ścieżkach.

Wypoczynek w górach – z czego powinny być wykonane buty?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się  na roczki Emel, czy szukamy bucików dla starszej pociechy, bardzo ważne jest samo tworzywo. W górach najlepiej sprawdzają się naturalne materiały, dlatego świetnym wyborem będzie obuwie skórzane. Takie buciki nie tylko bardzo dobrze dopasowują się do kształtu stopy, ale jednocześnie zapewniają optymalny przepływ powietrza. W przypadku spacerów po stosunkowo prostych szlakach można sięgnąć po roczki Emel w typie sportowych półbutów.

Zielono - niebieskie trzewiki Emel E 2365
Zielono – niebieskie trzewiki Emel E 2365

Buciki do chodzenia po górach – jaka podeszwa?

Niewątpliwie bardzo istotna jest podeszwa obuwia, które w założeniu ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas poruszania się po górskich ścieżkach. Jeśli wybieramy się z pociechą w wyższe partie gór i zamierzamy poruszać się po skalistych zboczach, należy zdecydować się na profesjonalne buty trekingowe. Jeżeli jednak będziemy spacerować po leśnych, znacznie łatwiejszych ścieżkach, możemy postawić na sportowe półbuty z antypoślizgową podeszwą. Najważniejsze, aby buciki do chodzenia po górach były dostosowane do konkretnego podłoża.

Granatowe trzewiki Emel E 2150-3
Granatowe trzewiki Emel E 2150-3

Jak przeciwdziałać otarciom na dziecięcych stópkach?

Wakacje w górach kojarzą się z wielogodzinnymi spacerami. Dzieci nieprzyzwyczajone do takiego wysiłku mogą skarżyć się na bolesne otarcia, dlatego należy wybrać obuwie o najwyższej jakości. Na leśnych szlakach bardzo dobrze sprawdzą się roczki Emel z naturalnej skóry licowej i bawełnianymi sznurówkami, które z łatwością można dopasować do szerokości stópki. Tego rodzaju obuwie gwarantuje naprawdę dobrą wentylację, co skutecznie przeciwdziała kłopotliwym otarciom.

Różowo - zielone trzewiki Emel E 2291-1
Różowo – zielone trzewiki Emel E 2291-1

Czy ważne jest dopasowanie obuwia do stópki?

Wygodne i bezpieczne buty dziecięce do chodzenia po górach powinny w sposób stabilny przylegać do nóżki. Jest to ważne, nawet jeśli pociecha będzie poruszać się po leśnych, znacznie bezpieczniejszych terenach. Pod kątem dopasowania świetnym wyborem będą skórzane roczki Emel ze sznurówkami. Należy jednak zaznaczyć, że obecnie również buciki zapinane na rzepy można dostosować do szerokości stópek, jeśli tylko postawimy na modele o wyższej klasie.

Różowe trampki Emel E 2470-9
Różowe trampki Emel E 2470-9

Buty dostosowane do warunków atmosferycznych

Na koniec trzeba podkreślić, że obuwie do spacerowania po górach musi być dopasowane do zmiennych warunków pogodowych. Odkryte buty, w tym sandały czy klapki, na pewno nie będą dobrym wyborem – nawet jeśli pociecha będzie poruszać się po prostym terenie. Kryte półbuty zapewnią odpowiednią ochronę przed nagłym ochłodzeniem czy opadami deszczu – szczególnie, jeśli będą wykonane z wytrzymałej skóry. Istotna jest również sama podeszwa, która powinna być antypoślizgowa, dzięki czemu sprawdzi się nawet na mokrym podłożu.