Jak prawidłowo mierzyć stopę dziecka?

Obuwie dla dziecka zawsze musi być jak najlepiej dopasowane do aktualnej wielkości stopy. Zarówno za ciasne buciki, jak i butki spadające z dziecięcej nóżki, mogą w szybkim czasie doprowadzić do konkretnych wad postawy. Aby temu zapobiec, rodzice powinni uważnie wybierać dla pociechy właściwe obuwie i pamiętać o regularnym mierzeniu dziecięcej stópki. Nawet wysokiej jakości roczki Emel mogą okazać się niekomfortowe, jeśli nie będą dostosowane do długości stópki naszego maluszka.

Jak szybko rosną stopy dziecka?

Trudno jednoznacznie ocenić, jak szybko rośnie dziecięca stópka i co jaki czas rodzic jest zobowiązany do zakupu nowego obuwia. Jeśli ostatnie mierzenie nóżek miało miejsce powyższej trzech miesięcy, koniecznie należy je powtórzyć, zanim zdecydujemy się na nowe trampki Primigi lub obuwie innej, renomowanej marki. Nierzadko w przeciągu tego okresu stópka może urosnąć nawet o pół centymetra. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, zależna od rozwoju naszego maluszka.

Kolorowe trampki w kwiaty Primigi 5288000
Kolorowe trampki w kwiaty Primigi 5288000

Dlaczego regularne mierzenie stóp dziecka jest tak ważne?

Częste mierzenie stópek naszego maluszka jest ważne nie tylko wtedy, gdy chcemy kupić dziecku kolejne roczki Emel. Na tej podstawie można także sprawdzić, czy pociecha rozwija się prawidłowo i czy nie grożą jej problemy z wadami postawy. Wielu lekarzy zaleca prowadzenie specjalnych dzienniczków, które wraz z datą uwzględniałyby aktualne zmiany w zakresie długości stópek.

Niebieskie trampki Emel E 1101-9
Niebieskie trampki Emel E 1101-9

Mierzenie stopy – odrysowanie na kartce

Jedną z popularniejszych metod na mierzenie dziecięcych stópek jest odrysowywanie ich na kartce papieru. Ważne jest, aby dziecko równomiernie obciążyło obie kończyny – pod tym kątem najlepszą pozycją będzie lekki rozkrok. Kontur mierzy się od pięty aż po najdalej wysunięty palec – zazwyczaj jest to pierwszy lub drugi palec. Na podstawie uzyskanych wymiarów możemy kupić dziecku nowe trzewiki Emel, które zawsze znakomicie dopasowują się do kształtu kończyny.

Granatowe trzewiki Emel E 2400-1
Granatowe trzewiki Emel E 2400-1

Inne sposoby zmierzenia dziecięcych stópek

Miarę z dziecięcych stópek można także ściągnąć za pomocą zwykłego pudełka po butach. W tej metodzie nasza pociecha musi stanąć tak, aby piętki opierały się o ścianę tekturowego kartonu. Następnie należy zaznaczyć ołówkiem lub długopisem najdalej wysunięty paluszek, aby na tej podstawie zmierzyć i poznać aktualną długość stópki. Rodzice decydujący się na przykład na dziecięce trampki Primigi bardzo często korzystają z takiego rozwiązania.

Kawowe mokasyny Primigi 55241/00
Kawowe mokasyny Primigi 55241/00

Jak wybrać odpowiedni rozmiar obuwia?

Niezależnie od tego, czy kupujemy roczki Emel, czy też bardziej interesuje nas obuwie dla starszych dzieci, bardzo ważne jest, aby wybrać rozmiar dopasowany do aktualnej długości stópki. Przyjmuje się, że najlepiej zdecydować się na buciki dłuższe od rzeczywistej długości kończyny o 7-9 milimetrów. Warto także zapoznać się z tabelami rozmiarów producentów.

Odpowiedni rozmiar obuwia jest kluczowy, niezależnie od tego, czy zależy nam na wiosennych, letnich czy zimowych fasonach. Na szczęście produkty marki Primigi oraz roczki, sandały czy trzewiki Emel są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, zgodnie z potrzebami maluszka.