Alarm! Sygnały wskazujące na wady stópek!

Wady stópek bezpośrednio wpływają na pogłębianie się wad postawy, dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zapewnić dziecku odpowiednią rehabilitację. Rodzice powinni stale obserwować maluszka, ponieważ błyskawicznie postawiona diagnoza jest najlepszym sposobem na to, aby zapobiec dalszym zniekształceniom. Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach wady stópek mogą wymagać czasochłonnej rehabilitacji. Istotne jest także, aby w przypadku rozpoznania jakichkolwiek nieprawidłowości, poprosić o pomoc ortopedę, który wskaże dla naszego maluszka odpowiednie obuwie.

Szare trzewiczki Emel E918-4
Szare trzewiczki Emel E918-4

Wygięte nóżki – co mogą oznaczać?

Małe dzieci często posiadają charakterystycznie wygięte nóżki, które układają się w kształt litery „O”. Zazwyczaj tej wadzie towarzyszy kierowanie stópek do wewnątrz. Najczęściej zanika ona samoistnie – gdy maluszek zacznie chodzić, a układ kostny oraz mięśnie znacznie się wzmocnią. Jeśli jednak wygięcie nóżek jest widocznie niesymetryczne, lub jeśli nasza pociecha skarży się na bóle kończyn, konieczna jest wizyta u specjalisty. Ważny jest także odpowiedni dobór obuwia – profilaktyczne roczki Emel okażą się strzałem w dziesiątkę.

Miodowe trzewiki Emel E-2400A-1
Miodowe trzewiki Emel E-2400A-1

Problemy z nauką chodzenia

Pierwsze kroki maluszka zawsze są dość niepewne, przez co przypominają nieco charakterystyczny chód kaczki. Jeśli jednak dziecko często potyka się o stópki lub zachowuje nieprawidłową postawę nawet podczas odpoczynku, należy udać się do specjalisty. Warto podkreślić, że kaczy chód może być spowodowany źle dobranym obuwiem. W takim przypadku profilaktyczne buciki Emel będą dobrym wyborem – nie bez powodu są one zalecane także przez ortopedów.

Granatowe trzewiki Emel E 2343A-2
Granatowe trzewiki Emel E 2343A-2

Stopa końsko-szpotawa – czym się charakteryzuje?

Jedną z częstszych wad postawy najmłodszych dzieci jest tak zwana stopa końsko-szpotawa. Głównym objawem tej nieprawidłowości jest specyficzne skierowanie stópek, które stykają się z podłożem jedynie zewnętrzną stroną bucika, zaś palce są wyraźnie zwrócone do siebie. W takim przypadku zazwyczaj konieczna jest rehabilitacja kończyn, z naciskiem na ich regularne masowanie. Rodzice mogą samodzielnie wykonywać masaż, oczywiście zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Roczki Emel z obcasem Thomasa – kiedy są dobrym wyborem?

W dobrze zaopatrzonych sklepach obuwniczych można znaleźć buciki Emel z tak zwanym obcasem Thomasa. Tego typu obuwie jest zalecane, gdy dziecko, podczas chodzenia, przechyla piętę do wewnętrznej strony. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym bucikom można temu zapobiec. Warto zaznaczyć, że obcas Thomasa jest zalecany także w przypadku koślawości kolan. Ortopedzi często polecają rodzicom obuwie Emel, które wyróżnia się wysoką jakością wykonania.

Beżowe baleriny emel E 2409A-1
Beżowe baleriny emel E 2409A-1

Buciki dziecięce a wkładki ortopedyczne

W przypadku wielu wad stópek konieczne jest noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych. Nie wszystkie buciki są jednak dostosowane do tego typu wyprofilowania. Jeśli lekarz zaleci maluszkowi korzystanie z wkładek, najlepiej zdecydować się na buciki Emel, ponieważ wiele fasonów zostało zaprojektowanych z myślą o konieczności zastosowania ortopedycznej korekty.